20-lecie nadania szkole imienia Jana Pawła II
piątek, 03 listopada 2023 11:25

20 lat z Janem Pawłem II

24 października 2023r. Szkoła Podstawowa w Gnojniku obchodziła wyjątkowe święto, bowiem od 20-u lat towarzyszy nam, jako Patron, Wielki Człowiek, erudyta, Orędownik Pokoju na świecie, Przyjaciel Dzieci – Jan Paweł II.

To ważne wydarzenie zgromadziło wiele osób. Wśród gości honorowych znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz: m.in. Wójt Gminy Gnojnik – Pan Sławomir Paterek, radni gminni - Państwo: Małgorzata Kozdrój, Krzysztof Wiśniowski, Kazimierz Hołyst, Piotr Krzyszkowski.

Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele szkół noszących imię Jana Pawła II. Były u nas poczty sztandarowe oraz dyrektorzy z Rajbrotu, Jadownik, Iwkowej, Łoniowej. Wśród gości znaleźli się także dyrektorzy szkół i przedszkoli z gminy Gnojnik, nie zabrakło byłych dyrektorów naszej szkoły: Pana Stanisława Lincy i Pani Ewy Prus. Przybyli emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły, a ponadto pracownicy Referatu Oświaty Gminy Gnojnik, Pani Dyrektor Centrum Kultury, Pani Kierownik Biblioteki Publicznej, Pani Kierownik GOPS –u, księża pracujący w parafii, przedstawiciele Rady Rodziców działającej przy szkole, rodzice pierwszoklasistów, nauczyciele, uczniowie, pozostali pracownicy szkoły.

Świętowanie zainaugurowała  uroczysta msza święta. Zgromadziła ona gości, uczniów, rodziców, Przyjaciół szkoły. Następnie, już w murach szkolnych, odbyła się okolicznościowa akademia, której przyświecało motto „Droga życia z Janem Pawłem II”. Już na początku nastąpił bardzo wzruszający moment, kiedy to cała społeczność odśpiewała hymn szkoły. Jego słowa przed dwudziestu laty napisała Pani Barbara Strzesak, muzykę skomponował Pan Jerzy Migacz. Dzisiaj oboje byli świadkami cudownego wykonania tegoż utworu, a pierwsze słowa …”Wielka radość nas rozpiera i szczęście, i duma, Jana Pawła II mamy za Patrona…” jeszcze długo dźwięczały w szkolnych murach . Gościliśmy również Panią Ewę Rusin – autorkę pomnika Patrona, niestety obecnie znajduje się on w remontowanej części budynku i goście nie mieli okazji go podziwiać.

Część artystyczna uroczystości była niezwykle poruszająca. Oto w krótkich scenkach, przeplatanych słowem i piosenką, młodzi artyści pokazali życie rodzinne młodego Lolka Wojtyły, lata szkolne, cudowną więź z kochającymi rodzicami, dojrzewanie do służby Bogu, kapłaństwo, a wreszcie … drogę do papiestwa.

Podczas akademii swoje talenty muzyczne prezentowali  uczniowie z klas drugich, czwartych, piątych i siódmych. Wspaniałą grą na oboju popisała się Basia, a całości dopełniał  pięćdziesięcioosobowy chór szkolny.

Wydarzeniom na scenie towarzyszyła wyjątkowa scenografia. „Na drodze życia z Janem Pawłem II” znalazły się pamiątki, które zgromadziliśmy w ciągu 20-u lat. Były więc m.in.: osobiste błogosławieństwo dla społeczności szkolnej od Ojca św. Jana Pawła II, pamiątki ze spotkań Rodziny Szkól Jana Pawła II, zdjęcia, notki o podejmowanych działaniach. Ściany przyozdobione były cytatami, które przypominały o mądrości i inspirujących przesłaniach. Cały czas mamy w pamięci słowa:”…Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali…”

Podczas występu przewijała się prezentacja, na której uwidocznione zostały najistotniejsze wydarzenia z minionego dwudziestolecia, m. in. :

- moment nadania szkole imienia,

- udział młodzieży w dorocznych Ogólnopolskich Spotkaniach Rodziny Szkól na Jasnej Górze,

- pielgrzymowanie śladami Ojca św. do Łagiewnik, Wadowic, Zakopanego,

- świętowanie urodzin w Wadowicach,

- zasadzenie dębu papieskiego – pamiątki od Pani burmistrz Wadowic,

- uczestnictwo nauczycieli we mszach św. beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej w Rzymie,

- działania na rzecz Diecezjalnej Rodziny Szkół Jana Pawła II,

- prezentacje części artystycznej na Forum Rodziny Szkól w WSD w Tarnowie oraz dorobku w Gródku,

- organizacja oraz udział w licznych konkursach literackich, plastycznych i wiedzowych związanych z Osobą Ojca św.

- udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych przez Diecezjalną Rodzinę Szkół,

- zorganizowanie Białego Marszu w obronie dobrego imienia Jana Pawła II,

- okolicznościowe akademie, związane z rocznicami urodzin, śmierci Ojca św. i wiele, wiele innych.

Świętowanie Dnia Patrona ma wieloletnią tradycję i do niej zalicza się także akt  ślubowania uczniów klas I. W tak uroczystym dniu pierwszoklasiści na sztandar szkoły złożyli przyrzeczenie. Obiecali, że będą dobrymi uczniami i dbać będą o dobre imię naszej szkoły. Potem były okolicznościowe upominki i sesja zdjęciowa.

Tegoroczne obchody 20. rocznicy nadania szkole imienia z pewnością należały do wyjątkowych. To okazja do refleksji nad wartościami, które reprezentował papież Polak oraz do celebrowania jego dziedzictwa. Wydarzenie to zjednoczyło społeczność szkolną i przypomniało, że wartości, takie jak: miłość, pokój i solidarność są wciąż ważne i aktualne. Uroczystość była pięknym przykładem tego, jak edukacja może kształtować młodych ludzi na wzór wielkich postaci, takich jak nasz Patron – Jan Paweł II.

Poprawiony: niedziela, 26 listopada 2023 15:08