DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ
czwartek, 23 marca 2023 09:00

DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ

14 marca świętowaliśmy Dzień Nauki Polskiej. Na początku uroczystości obserwowaliśmy  spotkanie redakcji magazynu „Świat w obiektywie”. Głównym tematem specjalnego wydania z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika miało być pytanie: WOKÓŁ CZEGO KRĘCI SIĘ TWÓJ ŚWIAT? Poszczególni uczniowie wypowiadali się, że  ich świat lub świat innych ludzi się może kręcić wokół rodziny, przyjaźni, miłości, sportu, mediów społecznościowych czy nauki. Każdemu pomysłowi towarzyszyła scenka, wiersz, piosenka czy taniec. Wszystko po to by skłonić nas do refleksji.. możemy kręcić się wokół różnych wartości, ale potrzebujemy czasem takich momentów, kiedy trzeba zatrzymać się i uświadomić sobie, czy to co krąży wokół nas-  rozwija nas czy niszczy? Zainspirowani dokonaniami naukowymi Mikołaja Kopernika…Może należy coś zatrzymać..by coś innego ważniejszego stało się centrum naszego świata.

Podczas uroczystości chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że rok 2023 jest rokiem Mikołaja Kopernika. Czas świętowania w naszej szkole też nie był przypadkowy. 14 marca to Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Dzień ten był również okazją do zaprezentowania w konkursie międzyklasowym wynalazków stworzonych przez uczniów kl.4-8. Zwycięska klasa mogła się cieszyć wypełnioną słodyczami pi - niatą. Wyróżnieni zaś pi-erniczkami Kopernika.

Podczas Dnia Nauki Polskiej podsumowano również projekt „Pi-erniki Kopernika”.

W ramach tego projektu odbyła się wycieczka edukacyjna do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, konkurs geograficzny na temat planet i ruchów Ziemi i plastyczny „Mikołaj Kopernik -Człowiek, który poruszył Ziemię”. Klasy 6 przygotowały modele Układu Słonecznego. Efekty od tygodnia można podziwiać na przewiązce. Wykonana została mapa z informacjami o miejscach związanymi z życiem Mikołaja Kopernik - „Mapa Polski – śladami Kopernika”. Uczniowie tworzyli graficzne przedstawienie gwiazdozbiorów na etykietach. Odbyły się warsztaty – „Gwiazdozbiory na piernikach”, na których uczniowie dekorowali pierniki odzwierciedlając konstelacje gwiazd. Na przewiązce można również zapoznać się z kilkoma sentencjami łacińskimi. Zorganizowany również został Szkolny Konkurs Graficzny „Moja Wymarzona Planeta”, gdzie uczniowie tworzyli swoje ciekawe Planety w innym wymiarze.

Świętowanie zwieńczyło wręczenie nagród z konkursów projektowych jak i Gminnego Konkursu Fotograficznego „Woda w trzech stanach skupienia”.

Poprawiony: czwartek, 23 marca 2023 09:23