Świętowanie Dnia Języka Ojczystego 2023
poniedziałek, 06 marca 2023 13:36

Świętowanie Dnia Języka Ojczystego 2023

W piątkowy poranek 3 marca uroczystą galą biało-czerwoną zakończyliśmy tegoroczne obchody Dnia Języka Ojczystego 2023. Nasz szkolny projekt edukacyjny rozpoczął się już w listopadzie 2022r. od  przedstawienia założeń i harmonogramu działań. A tych było sporo. Tradycyjnie, Organizatorzy zadbali, aby wśród licznie ogłoszonych konkursów, każdy z uczniów mógł znaleźć coś dla siebie. Wykazać można się było w wielu aspektach, a wszystkim przyświecał cel, aby pięknie i poprawnie stosować polszczyznę nie tylko od święta, ale i na co dzień. Konkursy przeprowadzane były w styczniu i lutym. Do udziału w nich zgłosiło się wiele dzieci. Organizatorzy mieli problemy, aby wśród takiej rzeszy ( zwłaszcza najmłodszych uczniów) wybrać najlepszych recytatorów, oratorów, mistrzów pięknego czytania, interpretatorów przekładów intersemiotycznych przysłów i powiedzeń, czy wreszcie zdolnych informatyków, którzy opracowali oryginalne prezentacje traktujące o historii języka polskiego.

Wszyscy uczestnicy konkursów zasłużyli na podziękowania, bo włożyli mnóstwo trudu, aby jak najlepiej zaprezentować siebie lub swoje prace. Organizatorzy chcieliby nagrodzić wszystkich, ale nie było to możliwe. Przyznano 28 nagród i wyróżnień oraz  podziękowania, były też pakieciki pocieszenia.

Uroczysta gala rozpoczęła się od przedstawienia scenki, w której starsze pokolenie reprezentował dziadek, a młodsze, współczesne – jego wnuczek. Jak można było się przekonać, podczas tego międzypokoleniowego spotkania wynikły niezrozumiałe sytuacje, ale na szczęście wszystko udało się wyjaśnić. W rolach głównych mistrzowsko zaprezentowali się Jakub z kl. 8b oraz Wojtek z 5b. Było też nawiązanie do Roku Fredrowskiego i byliśmy świadkami bajki o Pawle i Gawle. W pewnym momencie ze sceny rozległy się wystrzały z długiej broni i odgłosy trąb niczym na polowaniu, ale to tylko Gaweł urządzał harce w swoim mieszkaniu. Tutaj swoje talenty aktorskie pokazali Kacper i Krzysiek z klasy 3b. Partnerowały im w roli narratorek: Zosia i Natalka. Był też fragment teleturnieju „1 z 10”.

Wszystkie scenki miały pokazać bogactwo i różnorodność języka ojczystego, ale kiedy na scenie pojawiły się pierwszaki, to dopiero się zaczęło… . Już teraz wszyscy wiemy, że język polski nie tylko szumi i szeleści, ale potrafi też przedstawić różne odgłosy. Dźwiękonaśladownictwo w pełnej krasie przedstawił kogut z resztą … podwórkowej menażerii. Występ był barwny, żywiołowy i pierwszoklasiści otrzymali ogromne brawa.

Emocje sięgały zenitu, ale… to nie był jeszcze koniec. Wszystkich widzów czekała niespodzianka… oto na scenie pokazali się pierwsi aktorzy: dziadek wwiózł na wózku małą rzepkę. A potem, wiadomo: babcia, wnuczek, Mruczek, Kicia, kurka, gąska, bocian, żabka, kawka. Tę bajkę większość osób zna, ale czy znamy aktorów? W debiucie scenicznym zaprezentowali się Rodzice. Interpretacja utworu Brzechwy wszystkim ogromnie przypadła do gustu. Jeszcze długo po zakończeniu rozbrzmiewały gromkie oklaski.

Wszystkim Paniom – aktorkom serdecznie gratulujemy i bardzo, bardzo dziękujemy. Ten poranek podsumowujący Dzień Języka Ojczystego 2023 z pewnością zapamiętamy na długo.

Poprawiony: poniedziałek, 06 marca 2023 13:42