Konkurs recytatorski Język polski szumi i szeleści
czwartek, 23 lutego 2023 09:01

Konkurs recytatorski Język polski szumi i szeleści

17 lutego odbył się już ostatni konkurs organizowany w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego.
Uczniowie recytowali wiersze łamiące języki, czyli trudne do wymówienia, szczególnie szybkim tempem, teksty. Mimo kłopotliwości, jaka powszechnie wiąże się z wymawianiem podobnie brzmiących zestawień głosek i wyrazów, uczestnicy konkursu sprostali zadaniu i doskonale poradzili sobie z wygibasami językowymi pokazując tym samym świetnie wyćwiczone aparaty mowy. Wyrecytowane przez dzieci teksty wskazały na zawiłość i piękno naszego języka oraz udowodniły, że jest on wprost stworzony do łamania języków.
W czasie konkursu to nie recytujący uczniowie, a komisja miała trudny orzech do zgryzienia podczas wyboru zwycięzców spośród łącznie 32 uczniów podzielonych na dwie kategorie: klasy młodsze I-III (13 osób) i klasy starsze  IV-VI (19 uczniów). Na ogłoszenie wyników konkursu, podobnie jak w przypadku wcześniej odbywających się konkursów organizowanych z okazji DJO, społeczność szkolna poczeka do 3 marca i uroczystej akademii będącej zwieńczeniem całości obchodów. Czas oczekiwania na werdykt jury może uczniom wypełniać powtarzanie szumiących i szeleszczących językołamaczy, które są najlepszym sposobem na poprawę dykcji, wzmacnianie siły głosu oraz mogą być świetną zabawą językiem.

Poprawiony: czwartek, 23 lutego 2023 09:09