Noworoczny Kraków
poniedziałek, 09 stycznia 2023 16:38

Noworoczny Kraków

Z początkiem nowego roku, 4 stycznia, uczennice i uczniowie klas 2b, 3a i 3b wzięli udział w wyjeździe do Krakowa, gdzie mieli okazję skorzystać z kilku atrakcji zaproponowanych przez miasto.

Pierwszym punktem wycieczki był Teatr Groteska i przedstawienie Brzydkie Kaczątko. Oparty na motywach baśni Andersena spektakl, urzekał widzów przedstawioną treścią, wspaniałą grą aktorską, symboliką, różnorodnymi sposobami prezentowania problematyki w nim zawartej.

Szacunek do innych, tolerancja, umiejętność dostrzegania wartości w każdym, a wreszcie, nadrzędne znaczenie dobra jako synonimu prawdziwego piękna, ukazały odbiorcom sztuki uniwersalizm i ponadczasowość baśni.

Kolejnym miejscem odwiedzonym przez małych turystów była Galeria Narodowa                  w Sukiennicach i jej stała ekspozycja z XIX-wiecznym malarstwem polskim. Przewodnicy              w bardzo barwny sposób prezentowali arcydzieła muzeum. Wątki historyczne, bogata symbolika ze sztuki  światowej, zawarta na licznych płótnach, kulisy powstania poszczególnych dzieł, a także wątki osobiste z życia malarzy – wszystko to, połączone z dyskusją z uczniami przyczyniło się do pełnego odbioru obrazów Matejki, Michałowskiego, Siemiradzkiego, Chełmońskiego, Podkowińskiego i wielu innych twórców.

W związku z okresem bożonarodzeniowym, dzieci na koniec wycieczki, obejrzały jeszcze największą ruchomą szopkę w Krakowie, która znajduje się w kościele oo. Bernardynów. Wielobarwna, bogata w szczegóły, ukazująca przedstawicieli wielu grup społecznych szopka, zachwyciła dzieci swym rozmiarem, sposobem i starannością wykonania.

Ciekawa tematyka wyjazdu, piękna aura, a także wspólne spędzenie czasu sprawiły, że jego uczestnicy wrócili z niego bardzo zadowoleni.

Obcowanie ze sztuką, w jej różnych aspektach, sprawia, że ubogacając się wewnętrznie, stajemy się bardziej wrażliwi na odbiór codzienności, a zdobyta wiedza, pozwala nam lepiej ją zrozumieć.

Poprawiony: poniedziałek, 09 stycznia 2023 16:46