Muzeum w Bóbrce
niedziela, 27 listopada 2022 12:33

 

 

Dnia 9 listopada 2022 roku  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Wyjazd został w większości sfinansowany ze środków finansowych przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę” w 2022 roku oraz priorytetowych obszarów edukacyjnych obowiązujących w ramach przedsięwzięcia w 2022 roku w zakresie priorytetowych obszarów edukacyjnych w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki.

Podczas wizyty w muzeum Bóbrce, położonego na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej, młodzież miała okazję zobaczyć XIX-wieczne kopanki, w których znajduje się naturalna ropa naftowa, czyli czarne złoto. Spacerując alejkami ukazywały się nam unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków można było przenieść się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. A to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym. Do najcenniejszych zabytków muzealnych, które mieliśmy okazję oglądać należą obiekty pochodzące z czasów Ignacego Łukasiewicza, m.in.: obelisk ufundowany w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza, kopankę Franek, wykonaną ręcznie około 1860 roku do głębokości 20 m, kopankę Janinę, ręcznie wykopaną do głębokości 96 m, a następnie pogłębioną wiertnicą ręczną do głębokości 156 m (do dziś jest eksploatowana), warsztat mechaniczny z 1864 roku, Budynek Administracyjny kopalni, tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym zorganizowano ekspozycję apteczną. Prezentowane są tam również słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną. Ponadto byliśmy w drewnianej kuźni kopalnianej z 1856 roku. Uczniowie również zapoznali się ze współczesnymi urządzeniami wiertniczymi. Dowiedzieli się jak duże znaczenie ma ropa naftowa w dzisiejszym świecie.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Podczas zwiedzania wystawy archeologicznej zapoznaliśmy się z historią osadnictwa na terenie Podkarpacia od pierwszych śladów działalności człowieka z okresu paleolitu po późne średniowiecze, obejrzeliśmy także bogaty zbiór narzędzi, broni, ceramiki i innych przedmiotów codziennego użytku. Kolejna wystawa przedstawiała historię Królewskiego Miasta Krosna od zaborów po współczesność. Wycieczka była głównie poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi, a zatem i tutaj nie mogło go zabraknąć. Kolejną wystawą była jedna z najcenniejszych w Europie i na świecie kolekcji lamp naftowych, pochodzących z różnych wytwórni europejskich i światowych. Obejrzeliśmy także eksponaty pochodzące z podkarpackich hut szkła oraz galarię malarstwa twórców krośnieńskich. Podczas spaceru po starówce dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji nt historii miasta.

 

GALERIA

Poprawiony: czwartek, 01 grudnia 2022 09:28