Wycieczka do Krakowa
poniedziałek, 18 października 2021 11:30

Wycieczka do Krakowa

W ramach projektu „:Odkrywamy Małopolskę” klasa 5a  12 października 2021 roku była z wizytą w królewskim mieście Krakowie.

Było to rzeczywiście odkrywanie Krakowa. Uczniowie śladami krakowskich legend wędrowali od Wawelu po największy  średniowieczny rynek.

Na początek była wspaniała królewska Katedra, w której od wieków koronowani byli polscy królowie nawet wtedy, gdy formalnie stolicą została Warszawa.

Tu uczniowie przekonali się o wielkości państwa Piastów i Jagiellonów.  Usłyszeli legendę  związaną z postacią św. Stanisława ze Szczepanowa ( a jak wiadomo w każdej legendzie jest trochę prawdy),  zobaczyli dzwon Zygmunta i dotknęli jego serce.

Wszyscy podeszli pod czarny krucyfiks, przed którym modliła się królowa Jadwiga – i o niej usłyszeli kilka legend.

Zobaczyli piękne grobowce królów pochowanych w Katedrze lub tylko ich monumentalne pomniki. Następnie udali się do podziemi, gdzie  znajdują się  grobowce znanych i zasłużonych Polaków – królów, poetów, patriotów.

Podziwiali XI wieczną kryptę św. Leonarda, w której swoją prymicyjną Mszę odprawił ks. Karol Wojtyła.

Po wyjściu z katedry wszyscy udali się na dziedziniec wawelski, gdzie usłyszeli legendy związane z królową Boną. Kolejnym punktem była wizyta w smoczej jamie.

Dziś już pusta, niezamieszkana,  strzeżona jest przez legendarnego smoka wawelskiego.

Ulicą Kanoniczą ( gdzie mieszkał S. Wyspiański i Jan Długosz oraz ks.  Karol Wojtyła) mali odkrywcy przeszli na plac św. Marii Magdaleny, podziwiali kościół św. Andrzeja i  świętych Piotra i Pawła.

Dalsza wędrówka zaprowadziła ich na Rynek i do  Bazyliki Mariackiej, gdzie mieści się najpiękniejszy ołtarz Wita Stwosza.

Przypomnieli sobie na miejscu przygody  Wawrzusia Skowronka, czeladnika u samego Wita Stwosza i historię jego żółtej ciżemki. Na zewnątrz wysłuchali  urwanej w pół melodii krakowskiego hejnału. I tu też przypomnieli sobie znaną legendę o jego  powstaniu.

Jednodniowe odkrywanie Krakowa, stolicy Małopolski, rozbudziło w małych odkrywcach apetyt na więcej.

Poprawiony: poniedziałek, 18 października 2021 11:41