Polszczyzna-nasza wspólna sprawa
wtorek, 04 maja 2021 05:47

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada na 21 lutego. Tego roku w tym czasie uczniowie w większości odbywali zajęcia zdalne, ale pomimo tego, udało się przeprowadzić namiastkę Święta.

Na początek dzieci obejrzały prezentację, która przypomniała im, w jaki sposób obchodziliśmy w szkole ten dzień w poprzednich latach. Chociaż były po drodze pewne trudności, udało się przybliżyć ideę święta, jego historię i przeprowadzić kilka konkursów, które pomyślane były tak, aby każde dziecko miało szansę się wykazać.

Nie zawiedli najmłodsi uczniowie. Oni mieli za zadanie przygotować ilustrowane albumy z trudnością ortograficzną. Dla każdej klasy wybrana została literka z mandali i do niej należało dopisać wyraz. Kreatywność dzieciaków niejednokrotnie zaskoczyła Organizatorów konkursu. Wszystkie albumy wykonane zostały z niezwykłą starannością, a każda karta jest niepowtarzalna. Mamy nadzieję, że dzięki pracy nad albumami przyswojone zostało mnóstwo nowych, trudnych słówek.

Jury miało nie lada problem z wyłonieniem najlepszej pracy, bo wszystkie zasługiwały na podziw. Ostatecznie I miejsce przypadło klasie Ib, II miejsce – klasom – Ia i IIIa, III miejsce – klasy IIb i IIIb.

W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego 21 uczniowie klas drugich i trzecich zmierzyli się z zawiłościami polskiej ortografii. Dyktando „Zdrówka życzę” najłatwiejsze okazało się dla Basi Białki i Roksany Konstanty – dziewczynki te najlepiej poradziły sobie z trudnościami ortograficznymi  w kategorii uczniów klas trzecich i drugich.

Dla ich starszych kolegów z klas IV-VI zaproponowano konkurs na wiersz/rymowankę, związaną z językiem polskim. W tej kategorii przyznano dwa równorzędne I miejsca dla Kamila Paska i Sabiny Rusin. Ponadto wyróżniono uczennice: Weronikę Konstanty i Lilianę Mazurek.

Najstarsi uczniowie mieli okazję wykazać się w wypowiedziach pamiętnikarskich, przedstawiając w formie kartki z pamiętnika jeden dzień z nauczania zdalnego. Niestety wśród siódmo- i ósmoklasistów nie było ani jednej chętnej osoby do wzięcia udziału w konkursie. Czyżby temat był zbyt trudny? A może na przeszkodzie stanęło coś innego?

Tegoroczne szkolne obchody Dnia Języka Ojczystego były skromniejsze niż dotychczas, ale na wszystkie osoby zaangażowane czekają w szkole dyplomy, nagrody i słodkie „pocieszanki”.

Uczniom, dla których język ojczysty okazał się ważny, dziękujemy i już zapraszamy do wspólnej zabawy w przyszłym roku.

Poprawiony: niedziela, 09 maja 2021 11:29