Ogólnopolska akcja "Szkoła pamięta"
sobota, 31 października 2020 09:30

W ostatnich dniach nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła pamięta”. Jest to inicjatywa MEN ogłoszona po raz pierwszy w ubiegłym roku szkolnym, a teraz kontynuowana. Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń historycznych, ale także bohaterów lokalnych, polskiej tradycji związanej z zaduszkami i pielęgnowanie przeszłości.

Udział w akcji zbiega się w czasie z naszą szkolną uroczystością, czyli Świętem Patrona, ale również z trudnym okresem pandemii i rozpoczęcia nauki zdalnej. Przypomnienie podczas akademii postaci Jana Pawła II, Wielkiego Człowieka, Polaka i Papieża motywowało wszystkich do realizacji zadania. Uczniowie kl. 4a, 4b, 6a i 8a wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Kartka dla Jana Pawła II”, w którym Marcelina z kl. 6a otrzymała wyróżnienie. Piątoklasiści skupili się na zaprezentowaniu postaci Patrona Szkoły w formie prac plastycznych, a Franek przygotował lapbooka. Klasy 6a i 7b  upamiętniły przeszłość swoich rodzin i przywiązanie do pamiątek, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Zadanie przygotowano w formie prezentacji komputerowych i wirtualnej tablicy. Z kolei kl. 8a w ramach lekcji języka polskiego omówiła lekturę ,,Kamienie na szaniec” ukazującą walkę młodzieży polskiej z okupantem. Przygotowała także prezentacje komputerowe oraz lapbooka o autentycznej postaci II wojny światowej- Tadeuszu Zawadzkim ps. ,,Zośka”. Uczniowie 2b podczas wyjścia na cmentarz odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza , gdzie wspomniano także o tablicy pamiątkowej przy OSP w Gnojniku. Przedstawiciele kl. 4b zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy.

Zwieńczeniem akcji są prace uczniów, które potwierdzają, że PAMIĘTAMY o przeszłości, wielkich Polakach i ważnych dla naszego narodu wydarzeniach historycznych.

Poprawiony: wtorek, 03 listopada 2020 14:45