Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
czwartek, 21 maja 2020 22:33

Zasady korzystania z biblioteki szkolnej w zakresie przyjmowania książek, podręczników oraz materiałów bibliotecznych oraz wypożyczania książek w czasie pandemii.

Postanowienia ogólne:

1. Zbiory biblioteczne odbierane są na przewiązce szkolnej w wyznaczonej do tego strefie, a następnie umieszczane w sali  202.
  2. Bibliotekarz przebywa w maseczce i rękawicach, ewentualnie w przyłbicy.
  3. Zachowuje bezpieczną odległość od rozmówcy (1,5m-2m)
  4. Czytelnicy nie powinni przekraczać wyznaczonych linii na podłodze.
  5. Należy odpowiednio wietrzyć pomieszczenia.
  6. Regularnie czyścić klamki, drzwi wejściowe, blaty i oparcia krzeseł.
  7. Przy bibliotekarzu przebywa tylko 1 osoba.

Realizacja przyjmowania zwrotów materiałów bibliotecznych przez bibliotekarza:

1. Biblioteka czynna jest w poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 9.00-10.30
  2. Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne.
  3. Kwarantanna zbiorów trwa 3 dni.
  4. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
  5. Przyjęte książki powinny być oznaczone datą zwrotu i po zakończeniu kwarantanny odniesione do biblioteki.
  6. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie dezynfekuje się preparatami opartymi na detergentach i alkoholu.
  7. Obsługa czytelnika jest ograniczona do minimum. Książki dla czytelnika wydaje się po wcześniejszym zamówieniu ich u bibliotekarza przez dziennik elektroniczny.

Rozwiązania praktyczne:

1. Klasy ósme podręczniki  i wszystkie inne książki wypożyczone z biblioteki oddają w 1 i 2 dniu egzaminów.
  2. Klasy:  pierwsze, czwarta i siódme nie zwracają podręczników, a wypożyczone z biblioteki książki  należy zwrócić przy odbiorze świadectw.
  3. Klasy: drugie, trzecie, piąte i szóste oddają podręczniki i wypożyczone z biblioteki książki przy odbiorze świadectw.
  4. Podręczniki  i książki należy zapakować razem w reklamówkę i opisać: imieniem i nazwiskiem oraz klasą.
  5. Zwrot książek i podręczników należy potwierdzić podpisem używając własnego długopisu.
  6. Podręczniki i książki od uczniów klasy ósmej będą przyjmowane na przewiązce sali gimnastycznej.
  7. Podręczniki  i książki od uczniów klas: drugich, trzecich, piątych i szóstych oraz książki od klas: pierwszych, czwartych i siódmych będą przyjmowane na przewiązce szkolnej przy wyznaczonym stanowisku.
  8. Wychowawca powiadamia rodziców przez dziennik elektroniczny o terminie i zasadach zwrotu książek i podręczników.
  9. Rodzice mogą kierować zapytania do nauczyciela bibliotekarza  o książki lub wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń poprzez dziennik elektroniczny.
  10. Zwrotu podręczników należy dokonywać w kompletach, usunąć foliowe okładki, usunąć zapisane ołówkiem notatki, zwrócić uwagę na czystość i estetykę książki – wyprostować pogięte kartki i skleić rozdarcia.
  11. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek powinien być w maseczce i rękawicach.
  12. Po upływie kwarantanny bibliotekarz z wychowawcą sprawdza stan oddanych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany będzie do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi  komunikacji.

Uwaga:

Na terenie szkoły obowiązują ogólne przepisy bezpieczeństwa.

Poprawiony: piątek, 22 maja 2020 09:33